Leírás
Mi a titka egy metropolisz létrejöttének, tartós fennmaradásának?
Nyilvánvalóan az, hogy lakóinak, szűkebb és tágabb közösségeinek, regionális és országos vonzáskörzetének helyzeti energiáit, sokszínű emberi erőforrásait hatékony szervezeti keretek között, világvárosi szinten sikeresen integrálja.
Mi lehet a kulcsa hosszú távon egy doktori iskola eredményes működésének?
Mindenekelőtt az, hogy egy tudományág legfrissebb nemzetközi és hazai módszertani vívmányait vonzóvá tegye a benne tanuló doktoranduszok számára, biztosítsa a lehetőséget, hogy a tanultak sokféleségét professzionális pályakezdésük során egyéni alkatukhoz illeszkedően magukévá tegyék, elmélyíthessék, sőt számos irányban tovább is fejleszthessék.
Ennek a kétféle lehetőségnek az egymásra találásából született ez a tanulmánykötet, amely Budapest főváros születésének 150., az ELTE Történettudományi Doktori Iskola Társadalom- és Gazdaságtörténeti Doktori Programja létrejöttének pedig 30. évfordulóját kívánja megünnepelni. Ennek a doktori programnak kezdettől fogva meghatározó eleme a várostörténet kutatása és oktatása, a népesedés- és családtörténet, a lakásviszonyok, az iskoláztatás és a társadalmi konfliktusok históriájának vizsgálata. A statisztikai források kvantitatív kiaknázása mellett a ’history from below’ jegyében a személyes források felhasználására, a makro- és mikrotörténelem alkalmazására egyaránt törekszünk. A doktori program tanárai, témavezetői, már végzett és jelenlegi doktorjelöltjei együttes erőfeszítéseként a születő főváros első nagy korszakának bemutatásával szemléltetjük ezt a sokszínű társadalomtudományos és narratív történeti eszköztárat. A kettős jubileum alkalmat nyújt arra, hogy túl jón és rosszon számot vessünk mindazzal, ami egy metropolisz létrejöttével, felívelő hullámaival, megtorpanásaival és visszaeséseivel együtt jár.