Leírás
Mi az a korrupció?
Szokás mondani: minden, amiből kihagytak.
Jogásziasan megfogalmazva, tényállási elemek és halmazati kérdések tömkelege. Egyesek szerint nemzeti hagyomány, mások szerint csak „jó kapcsolatok”.
A szerző nem fél kimondani, amikor valami értelmetlen, de azt sem, ha működik – meglepő, de ilyen is akad.
Megtudhatod, miért nem mindig bűn a boríték, vagy hogy mikor lett a „hálás vagyok, doktor úr” bűncselekmény, és mikor lesz a köszönőcsoki börtönbüntetés tárgya. Mikor számít vesztegetésnek a kávé, és hogyan lehet valakit befolyásolni úgy, hogy közben semmi befolyása nincs.
A szerző nemcsak a törvényeket olvasta el, hanem a mögöttük húzódó logikát is megpróbálta megfejteni – időnként Sherlock Holmes-i türelemmel.
Jogászoknak kötelező, laikusoknak felüdítő (vagy ijesztő) betekintés a kulisszák mögé. És ha a végére sem derül ki, mi számít legális ajándéknak – legalább nem vagy egyedül.
A könyv egyszerre útikalauz bátor jogászoknak és szatirikus kórkép
egy furcsán működő rendszerről.
Segít abban, hogy ne csak gyanítsd, hanem értsd is, mi folyik körülötted.
Olvasása után garantáltan máshogy nézel majd egy doboz bonbonra a rendelőben.
Dr. Szabó Zsolt Tibor, aki korábbi principálisának, mentorának köszönhetően – nem kis túlzással – az ország kiemelt jelentőségű és legnagyobb tárgyi súlyú – többek között gazdasági, költségvetést károsító, közlekedési - büntetőügyeiben tudott eljárni, tudott aktív szerepet vállalni terhelti, vagy sértetti oldalon - félig komoly könyvajánlója.
Ajánló:
Szabó Zsolt Tibor monográfiája a korrupciós bűncselekmények hazai szabályozása (alakváltozásai) körében egyértelműen hiánypótló alkotásnak tekinthető. Nemcsak azért, mert Hollán Miklós 2014-ben megjelent könyve óta az elmúlt több, mint 10 évben nem született átfogó dolgozat ebben a tárgyban, hanem azért is, mert a disszertáció igencsak szigorú, élesen kritikus látásmóddal a berögzült joggyakorlatot és tudományos szakirodalmi nézeteket revideálva helyezkedik olyan álláspontokra, amelyeket eddig a jogalkalmazók vagy nem ismertek fel, vagy felismertek ugyan, de nem mertek képviselni.
Jó szívvel ajánljuk e könyvet a büntetőjoggal foglalkozó elméleti és gyakorlati szakembereknek, hiszen meggyőződésünk, hogy minden hivatásrend, de a büntetőjogtudomány képviselői is, sikerrel használni tudják majd munkájuk során.
Prof. Dr. Gellér Balázs Dr. habil. Ambrus István
tanszékvezető egyetemi tanár tanszékvezető egyetemi docens
A teljes könyvajánló az x. oldalon található.
A szerző ajánlója:
Ez a könyv nem pusztán beleássa magát a magyar büntetőjog sűrűjébe, hanem fel is tárja, hogyan változott meg a jogi hozzáállás a korrupcióhoz az elmúlt évtizedben – néha logikusan, máskor teljesen felfoghatatlanul. Jogászi boncolgatást láthatunk arról, hogyan próbálja a magyar büntetőjog utolérni a valóságot – több-kevesebb sikerrel.
Dr. Szabó Zsolt Tibor PhD